Historie IKEA


Historie společnosti IKEA je velice zajímavá a inspirující. Vše prakticky začalo už v roce 1926, kdy se na farmě Elmtaryd v jižním Švédsku narodil zakladatel společnosti Ingvar Kamprad – dnes jeden z nejbohatších lidí na světě. Ingvar Kamprad byl podnikavý a cílevědomý od raného dětství . IKEA se řídí podnikatelskou filozofií, kterou Kamprad vysvětlil ve svém téměř náboženském spisku "Zpověď prodejce nábytku". Už v pěti letech začal známým prodávat zápalky. Brzy zjistil, že je výhodné nakupovat zápalky ve velkém ve Stockholmu za výhodnou cenu, a prodávat je tak svým známým levněji. Kromě zápalek začal brzo prodávat i ryby, semena, vánoční ozdoby a kuličková pera.

Skutečná historie firmy IKEA začíná ale až v roce 1943, kdy tehdy sedmnáctiletý Ingvar dostává od svého otce peníze za studijní úspěchy. Jako správný podnikatel je ihned investoval do založení vlastního podniku, který pojmenoval IKEA. Název IKEA tvoří iniciály zakladatele Ingvar Kamprada a první písmena slov Elmtaryd a Agunnaryd, farmy a vesnice, kde vyrůstal. Z počátku IKEA prodávala levné a dobře prodejné zboží jako peněženky, pera, obrázky, rámečky, hodinky či punčochy. Objednávky vyřizoval Kamprad po telefonu a později si zřídil zásilkovou službu.

Zlom ve firmě IKEA přichází v roce 1948, kdy začíná prodávat nábytek od místních výrobců. Ten zaznamenal u zákazníků pozitivní ohlas a sortiment nábytkového zboží je tak rozšiřován. O tři roky později začala IKEA vydávat vlastní katalog zboží, který je pro ni i dnes typický. V roce 1953 otevírá IKEA v reakci na cenovou válku s konkurencí první předváděcí sklad, kde si zákazníci poprvé mohli zboží předem prohlédnout a „osahat“ si jej. Tím získala IKEA větší popularitu a výhodu před konkurencí.

Dalším důležitým rokem je rok 1956, kdy začali dodavatelé nábytku bojkotovat Kampradovu firmu. Tím byla IKEA prakticky donucena navrhovat a vyrábět vlastní nábytek, což je určitě nejpodstatnějším a nejlepším krokem v celé historii firmy. IKEA navíc začala vyrábět specifický nábytek pro plochá balení, který si zákazníci sami smontovali.

Tím si IKEA výrazně usnadnila skladování, ale především usnadnila přepravu zákazníkům.

IKEA - z malé firmy obří kolos

IKEA se z malinkaté firmičky prodávající různorodé levné zboží stávala čím dál úspěšnější a prosperující nábytkářskou firmou. V roce 1963 expandovala IKEA do Norska, o rok později do Dánska a postupně otevírala nové a nové obchodní domy v dalších nejen evropských státech. V polovině 80. let zaměstnávala IKE A Group přes 10 000 zaměstnanců v 60 obchodních domech. O rok později odstupuje Ingvar Kamprad z vedení koncernu a stává se poradcem mateřské firmy. V roce 1991 je konečně otevřen obchodní dům v Praze. Na přelomu tisíciletí spolupracuje IKEA s UNICEF na projektech v Kosovu a v Indii, spouští internetový obchod. IKEA se začíná více věnovat ekologickým projektům na ochranu životního prostředí, zejména v oblasti lesního hospodářství. V současné době IKEA neustále pokračuje ve svých projektech, inovuje své výrobky a zkvalitňuje doplňkové služby. V roce 2000 se v Moskvě otevírá první obchodní dům Ikea. V roce 2001 začíná provozovat vlastní železniční dopravu. Firma je známá i marketingovým inovátorstvím, byla například první společností, která v televizní reklamě zobrazila homosexuální pár diskutující o společné budoucnosti v bytě zařízeném jejím nábytkem.